WARSZTATY
TANECZNE

Zajęcia taneczne
"Każdy taniec
jest odkryciem nas samych"
Marta Graham
I.
WARSZTATY ZABAW I TAŃCÓW TRADYCYJNYCH
- zajęcia jednorazowe i cykliczne
O pozytywnych walorach tańca nikogo nie trzeba przekonywać.
Chociaż taniec może nam się kojarzyć wyłącznie z zabawą i rozrywką to jednak zapewnia wiele korzyści fizycznych, psychicznych i emocjonalnych.
Lepsza kondycja
Taniec jest aktywnością fizyczną, która regularnie uprawiana sprzyja prawidłowemu rozwojowi tkanki mięśniowej.
Prawidłowa postawa
Regularne zajęcia taneczne eliminują wady postawy oraz wady kręgosłupa.
Wyprostowana postawa staje się dla dzieci postawą codzienną.
Koordynacja wzrokowo-ruchowa
Dzieci uczą się również poprzez obserwacje ruchów instruktora, a także ćwiczy pamięć poprzez zapamiętywanie schematów tanecznych.
Dyscyplina
Taniec uczy dyscypliny i systematyczności - "Ćwiczenia czynią mistrza"
Zabawa
Taniec to przede wszystkim forma zabawy, która realizowana z pasji przyniesie niesamowite rezultaty. Grunt by dobrze się przy tym bawić, czy to indywidualnie czy w grupie.
Tańce tradycyjne bezpośrednio wiążą się z kulturą danego kraju. Poprzez ruch i zabawę pełniły w społeczeństwie funkcję integrującą, obrzędową oraz dostarczały sporo uciechy. Za pomocą prostych kroków przenoszą grupę w świat, w którym każdy tańczyć może. Podczas warsztatów grupa poznaje wybrany taniec tradycyjny od podstaw – uczy się kroków, ruchów i figur tanecznych charakterystycznych dla danego tańca, świetnie się przy tym bawiąc. Stopień trudności dostosowany jest do wieku dzieci, tak aby podczas jednego spotkania w pełni opanować wszystkie figury. Poznane tańce tradycyjne w ciekawy i atrakcyjny sposób pozwalają poznać kulturę Polski i innych krajów Europy. Dodatkowo można je wykorzystać podczas różnych uroczystości lub spotkań z rodzicami.
-
Zajęcia prowadzi wykwalifikowany instruktor, któremu towarzyszy akompaniator grający na akordeonie
-
Zajęcia przeprowadzamy na miejscu w przedszkolu.
CZAS TRWANIA: 45-60 min.
INSTRUKTOR TAŃCA: Magdalena Cysewska
KUJAWY. TAŃCE TRADYCYJNE Z NASZEGO REGIONU
Kujawiak-w prostym układzie oraz tańczone trójkami Dyny, to dawniej bardzo popularne tańce kujawskie. Powszechnie znane melodie i piosenki, do których tańczą dzieci, takie jak: „Czerwone jabłuszko” czy „Ja, Kujawiak” poza wartościami edukacyjnymi dostarczają sporo radości uczestnikom warsztatów.
BESKID ŚLĄSKI. TAŃCE I ZABAWY GÓRALI Z BESKIDÓW
Nietypowe, inne niż wszystkie tradycyjne tańce, gdzie żywiołowe, oparte głównie na podskokach kroki sprawiają ogromną radość i są nielada wyzwaniem dla kondycji zarówno dzieci jak i nauczycieli.
FRANCJA. TAŃCE TRADYCYJNE I INTEGRACYJNE Z FRANCJI
Koło Syrkasyjskie i La Chapelloise to tańce oparte na prostych krokach, tańczone w parach po kole ze zmianą partnerów. Doskonale nadają się jako zabawa integracyjna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.






Wszystkie układy choreograficzne tańców są autorskiego pomysłu Magdaleny Cysewskiej. Melodie, do których dzieci tańczą są tradycyjnymi melodiami charakterystycznymi dla danego regionu oraz dla danego tańca. Do większości melodii są słowa, które pomagają odnaleźć się w danym fragmencie tańca. Są to tradycyjne piosenki lub przyśpiewki charakterystyczne dla danego regionu, z którego pochodzi taniec.
Tańce tradycyjne oparte są na prostych krokach (marsz, podskok, obrót, krok dostawny, krok przestawny), które uruchamiają wszystkie partie mięśni. Ponadto, tańczy się je w parach, co wykształca korelację ruchową i rozwija równocześnie w takim samym stopniu obie półkule mózgowe.
Proste układy taneczne wykształcają wyobraźnię przestrzenną. Przyjazna dzieciom muzyka rozwija zdolności rytmiczne (poczucie rytmu), słuchowe, muzyczne. Śpiewane przyśpiewki i piosenki pozwalają wyćwiczyć pamięć muzyczną.